Ետ գնալ Ետ գնալ Սիսիանում արդեն 4-րդ անգամ անցկացվեց Ազնվամորու փառատոնը 29/07/2019
Այսօր Շաքիի ջրվեժի հարակից տարածքի հիասքանչ բնության գրկում արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ անցկացվեց Ազնվամորու փառատոնը, որը կազմակերպել էին Վորլդ Վիժն Հայաստանը և «Վիկտորյա» ազնվամորի արտադրողների խումբը:
«Հյուրասիրում են սյունեցիները» խորագրով փառատոնը հնարավորություն տվեց Սյունիքի մարզի 70 ազնվամորի արտադրողներին ներկայացնելու և վաճառելու իրենց արտադրանքը, և ինչն ամենակարևորն է՝ ծանոթանալ հնարավոր գնորդների հետ հետագա համագործակցության ակնկալիքով:
«Լավ կլիներ, որ նման միջոցառումները մեր մարզում շատ լինեն: Այս միջոցառումները նպաստում են տուրիզմի զարգացմանը Սյունիքի մարզում», - ողջույնի խոսքում նշեց Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը, Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը, Վայոց ձորի մարզպետ Տրդատ Սարգսյանը, Սիսիանի համայնքի ղեկավար Արթուր Սարգսյանը:
«Երեխաների բարեկեցությունը ուղղակիորեն կապված է նրանց ընտանիքների բարեկեցության հետ: Արտադրողներին հզորացնելով` Վորլդ Վիժնը նպաստում է նրանց եկամուտների աճին, իսկ արտադրողներն էլ ստացված եկամուտներով կարողանում են ստեղծել բարեկեցիկ միջավայր իրենց երեխաների զարգացման համար», - ասաց Վորլդ Վիժն Հայաստանի Սյունիքի զարգացման ծրագրերի ղեկավար Լենա Կարապետյանը:
Փառատոնի հագեցած օրակարգը ներառում էր ազգային և ժամանակակից երգ ու պար, հայկական ավանդական գաթայի և ազնվամորու հյուրասիրություն, խաղարկություններ, մրցույթներ և անակնկալներ: Միջոցառմանը ելույթ ունեցան Միքայել Ոսկանյանը, DJ Smoke-ը, Սոֆի Դևոյանի Մշակույթի կենտրոնի սաները: Մասնակցիներին ուրախացրին նաև լարախաղացը և բազմաթիվ այլ մանկապատանեկան խմբեր: Փառատոնի ընթացքում առանձնացված էր նաև երեխաների համար նախատեսված գոտի, որտեղ երեխաները նկարում էին ու տարբեր աշխատանքներ պատրաստում:
Նախորդ 4 տարիների ընթացքում Վորլդ Վիժն Հայաստանը Սյունիքի մարզում հիմնել է Ազնվամորի արտադրողների 8 խումբ՝ 70 ֆերմերներով: Վորլդ Վիժն Հայաստանի տնտեսական զարգացման ծրագրերն իրականացվում են Տեղական արժեշղթաների զարգացման մոդելով, որի նպատակն է ավելացնել տեղական արտադրողների եկամուտները՝ կոլեկտիվ ջանքերի միջոցով: Վորլդ Վիժնն աջակցում է հիմնականում ոչ բավարար եկամուտ ունեցող ֆերմերներին ՝ ընդլայնելու նրանց պատկերացումը շուկայի պահանջարկի վերաբերյալ, ինչպես նաև զարգացնելու նրանց սակարկելու կարողությունը, ինչը կհանգեցնի արտադրանքից ստացվող շահույթի ավելացմանը: Տնտեսական զարգացման ծրագրերի շրջանակներում Վորլդ Վիժնն անմիջականորեն աշխատում է 8744 համայնքային արտադրողների հետ: Այս միջամտությունների արդյունքում արտադրողների 34976 երեխաների կյանքում արձանագրվել են դրական փոփոխություններ:
Մեկնարկում է #ԳաղտնիՁմեռՊապ 2020 արշավը
Վորլդ Վիժն Հայաստանը սկսում է #ԳաղտնիՁմեռՊապ 2020 նվիրատվական արշավը:
Ամանորը բոլորիս սիրելի, ամենապայծառ, գունեղ ու լուսավոր տոնն է, հատկապես երեխաների համար, ովքեր անհամբեր սպասում են իրենց ամանորյա նվերին:

Back Back World Vision organizes the 4th Raspberry festival in Armenia 29/07/2019
For already 4th years World Vision in Armenia is organizing one of the sweetest festivals in the country – Raspberry fest. This year the festival was organized next to the picturesque Shaqi Waterfall.
“People of Syunik are treating” was the slogan of the festival that involved some 70 raspberry producers of Syunik Marz(region) of Armenia to present and sell their agriculture produce, as well as find clients and partners for future cooperation and trade.
“We would like to have more of this kind of events in our region. These events help to boost tourism in Syunik Marz”, said the governor of Syumik Marz Mr. Hounan Poghosyan.
The event was attended by the head of the Chief of Staff of the Office of the Prime Minister of Armenia Mr. Eduard Aghajanyan, head of Sisian Community Mr. Arthur Sargsyan, the Governor of Vayots Dzor Marz Mr. Trdat Sargsyan.
“Children’s wellbeing is directly connected with the wellbeing of their families. By empowering community producers World Vision encourages the increase of their income, while the increased income allows to provide better care for the children,” said Lena Karapetyan who is managing World Vision Armenia’s development programmes in Syunik.
The festival hosted a number of national and modern music bands, presentation of Armenian gata and tastiest ever raspberry, contests and a number of different amusement activities.
For already four years World Vision Armenia supported the establishment of eight raspberry producers groups in Syunik Marz that involve 70 farmers. World Vision Armenia Economic Development efforts are based on the Local Value Chain Development model as a strategic focus that concentrates the efforts on increasing producers’ income. The model is designed to help producers create market systems which work better for them by increasing their understanding of market demand as well as increasing their bargaining power resulting in them gaining more profit from what they produce. World Vision’s staff supported smallholder producers to work collectively, to improve their productivity, develop better relationships with buyers and gain more profitable access to markets.