Ետ գնալ Ետ գնալ Վորլդ Վիժն Հայաստանն ամփոփում է #ԳաղտնիՁմեռՊապ նվիրատվական արշավը 16/01/2020
3802 ծայրահեղ աղքատ երեխա նախորդող ամանորյա տոներին ստացել է նվեր Վորլդ Վիժն Հայաստանի՝ արդեն ավանդույթ դարձած #ԳաղտնիՁմեռՊապ նվիրատվական արշավի շրջանակներում։
2019թ․-ի նոյեմբերի 26-ից մեկնարկած արշավն իրականացվեց ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ երկրից դուրս։ Արշավի շրջանակներում ընդհանուր առմամբ հավաքագրվել է 19,010,000 ՀՀ դրամ։
#ԳաղտնիՁմեռՊապ արշավին նվիրատվություններ կատարվեցին առցանց www.donate.am կայքի միջոցով, իսկ Երևան Մոլում, հայաստանյան մի շարք խանութներում, պետական կառույցներում և մասնավոր ընկերություններում տեղադրվեցին հանգանակության արկղեր:
Արշավի շրջանակներում նվիրատուները հնարավորություն ունեին ընտրելու երեխայի սեռը, տարիքը, ինչպես նաև երեխային համապատասխան նվեր Վորլդ Վիժնի կողմից առաջարկվող խաղալիքների և զարգացող խաղերի տեսականուց։
Արշավի նվիրատու է  դարձել 3125 անհատ, արշավին մասնակցել է Հայաստանում գործող 65 պետական և մասնավոր կառույց, ընկերություն, խանութ:
«Աննկարագրելի է այն հրճվանքը, որ կարիքի մեջ ապրող երեխաներն ապրում են Ամանորին այս անակնկալ նվերներն ստանալիս։ Շնորհակալ ենք յուրաքանչյուր նվիրատուին և կազմակերպությանը մեզ վստահելու և մեր երեխաներին ամանորյա հրաշք պարգևելու համար», - նշում է Վորլդ Վիժն Հայաստանի տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը։
Վորլդ Վիժն Հայաստանն արդեն երրորդ տարին է՝ իրականացնում է #ԳաղտնիՁմեռՊապ արշավը․ «Ես ուրախ եմ, որ տարեցտարի մեծանում է Վորլդ Վիժն Հայաստանի նվիրատվական արշավներին միացող անհատների և կազմակերպությունների թիվը։ Շատ ոգևորիչ է, որ Հայաստանում գնալով մեծ թափ է առնում նվիրատվություն անելու և բարին գործելու մշակույթը», - նշում է Ժիրայր Էդիլյանը։
Ըստ վիճակագրական տվյալների` Հայաստանում մինչև 18 տարեկան երեխաների 1.5%-ը կամ ավելի քան 11,000 երեխա ապրում է ծայրահեղ աղքատության մեջ*։ Այս երեխաները հաճախ զրկված են մի շարք հնարավորություններից՝ այդ թվում նաև Ամանորի տոներին մասնակից լինելու և նվեր ստանալու հնարավորությունից։

Starting on November 26th, 2019, the donation campaign was organized both within Armenia, as well as outside of the country. As a result, World Vision was able to collect 19,010,000 Armenian drams to send Christmas presents to the most vulnerable across the country.
For the #SecretSanta charity campaign donations were made both online through www.donate.am  website, while in Yerevan Mall and other stores, in the state and private offices across the country donation boxes were installed.
The campaign allowed the donors to choose the gender and the age of the child, as well as the appropriate present from the list offered by World Vision.
3125 people have donated to the campaign, while 65 companies, as well as stores, state and private organizations have joined the campaign.
“The joy of the vulnerable children receiving a surprise Christmas gift is incredible. We are thankful to every donor and organization for the trust in World Vision and the miraculous gift to our children’, - says World Vision Armenia National Director Zhirayr Edilyan.
It’s the third year World Vision has been organizing #SecretSanta charity campaign. “I am happy that the number of our donors is increasing every year. The spread of the culture of giving and the culture of doing good is so encouraging for us”, - continues Zhirayr Edilyan.
According to the statistical data, 1.5% (11,000children)of Armenia’s children lives in extreme poverty*. These children are often deprived of the opportunity to participate in Christmas Celebrations or receive a gift.