Այս գյուղական համայնքում վագոն տնակներ շատ չկան. նրանցից մեկում ապրում է Անահիտի ընտանիքը։
«Բաժանվեցի, քանի որ նա ոգելից խմիչքի նկատմամբ սեր ուներ… Ապրում եմ երեխաներիս հետ՝ իմ հայրական հողակտորի վրա, վագոն տնակում: Վերջերս հարազատներիս օգնությամբ նոր վագոն եմ ձեռք բերել, սա ավելի հարմար է, նորոգեցի Վորլդ Վիժնի օգնությամբ: Առհասարակ իմ կյանքը շատ է փոխվել այն օրից, երբ մեզ առաջին անգամ այցելել են Վորլդ Վիժնից», - հիշում է Անահիտի մայրը՝ Հերմինեն:
Անահիտի ընտանիքը ներգրավված է Վորլդ Վիժն Հայաստանի «Աղքատության փուլային հաղթահարում» ծրագրում։ Այս ծրագիրը ենթադրում է իրար հաջորդող, բազմասեկտորալ միջամտություններ, որոնք օգնում են ծայրահեղ աղքատ ընտանիքին դուրս գալ աղքատությունից: Աջակցությունը ներառում է հետևյալը՝ սոցիալական աշխատանք ընտանիքների հետ, գումարային աջակցություն՝ ամենահրատապ կարիքները հոգալու համար, ընտանիքի անդամների մասնագիտական վերապատրաստումներ, ծնողավարական հմտությունների ուսուցում, երեխաների առողջ սնուցման և հիգիենայի վերաբերյալ գիտելիքների տրամադրում, աջակցություն աշխատանք գտնելու հարցում:
«Այնքան են օգնում, որ չգիտեմ՝ որ մեկը պատմեմ: Նախ երեխաներին՝ տաք հագուստ, ձմեռային բաճկոններ, տաք շորեր։ Գրիչներից ու պայուսակներից էլ չեմ խոսում: Մեզ կցված սոցիալական աշխատողներն օր առաջ հասնում են իմ նեղ պահերին», - հուզված պատմում է Անահիտի մայրը:
Հերմինեն մասնագիտություն չունի, սակայն լավ տիրապետում է հողագործության գաղտնիքներին, գիտի երբ ցանել կարտոֆիլը և ինչպես մշակել:
«Մայրս շուտ է մահացել, ես երեխա էի, դրա համար էլ շուտ եմ զբաղվել հողագործությամբ, հորս էի օգնում: Հիմա ամեն ինչ անում եմ, որ երեխաներս լավ մանկություն ունենան, ինչպես կարող եմ պիտի նրանց անհոգ մանկություն պարգևեմ:
2017 թ․-ից ինձ օգնում է Վորլդ Վիժնը․ էլեկտրական ջեռոց տվեցին՝ երեխաներիս համար հաց եմ թխում, իրենց շնորհիվ քառասուն հատ հավ ունեմ: Աղջիկներս հաճախում են երկարօրյա դպրոց ու շատ են սիրում դասատուներին», - կիսվում է Հերմինեն:
«Մեծանամ, մամայիս կօգնեմ, որ քիչ աշխատի, շատ հանգստանա», - ասում է իննամյա Անահիտը:
Հերմինեն այն մայրիկներից է, որոնց համար երեխայի խնամքը կարևորագույն հարց է, և նա սիրով է հաճախել դրական ծնողավարությանն առնչվող դասընթացներին:
«Պատմում էին երեխաներին ճիշտ լողացնելու ձևը որն է, սննդակարգի մասին էին պատմում, ինչպես ճիշտ կերակրել, որ չհիվանդանան, ժամանակին հետևել դասերի պատրաստմանը: Իսկ ֆինանսների տնտեսման դասերին սովորեցի, որ անհրաժեշտը պետք է գնել, իսկ ոչ շատ հրատապ գնումը՝ հետաձգել, և հիմա իմ սուղ միջոցներից կարողանում եմ տնտեսել», - վստահեցնում է Հերմինեն:
«Ես չափից շատ բան սովորեցի Վորլդ Վիժնի միջոցով, դրանք ինձ համար նորություն էին, սիրով նորից կգնամ, միայն թե մայիսից հետո՝ հիմա հողամասի գործերով եմ զբաղված: Ես մի երազանք ունեմ՝ տուն լինի իմ բալիկների համար», - հույսով նշում է Հերմինեն:
Աղքատության փուլային հաղթահարման ծրագրի արդյունավետությունը կայուն է: Մասնակցող ընտանիքների 48%-ը հաղթահարել է ծայրահեղ աղքատությունը, 90%-ի մոտ աճել է տարեկան եկամուտը, երեխաների 77%-ի առողջական վիճակը բարելավվել է, իսկ ընտանիքների 82%-ում էապես դեպի դրականն է փոխվել կյանքի որակը:

Anahit’s mother is divorced, busy with daily life, caring for children and optimistic.
“I divorced because my husband was addicted to alcohol. I live with my children in a trailer house on my father's plot of land. I recently bought a new trailer, with the help of my relatives; this one is more convenient. I repaired it with the help of the World Vision. My life has changed a lot when we were first visited by the representatives of World Vision,” remembers Hermine.
Anahit's family was involved in World Vision’s Poverty Reduction Programme. This programme is a series of multi-sectoral interventions to help the extremely poor families to combat poverty. The support includes: social work with families, financial assistance to meet the most urgent needs, vocational training for family members, training in the field of parenting skills, provision of knowledge on healthy nutrition and hygiene of children, assistance in the solution of the employment issues.
“They help so much that it is difficult for me to find words to express my gratitude. Warm clothes, winter jackets, pens and bags. The social workers who work with us, do their best to support us,” says Hermine with excitement.
Anahit’s mother does not have a profession, but she knows the secrets of farming very well; that is when to sow potatoes and how to cultivate them.
“My mother died long ago, I was a child, that's why I started farming early to help my father. Now I do my best for my children and their good childhood. World Vision has been supporting me since 2017. They gave me an electric oven so that I can bake bread for my children. They also supported me with forty chickens. My daughters attend after-school classes at school and love their teachers very much,” says Hermine.
“When I grow up, I will help my mother work less and relax a lot,” says Anahit who is 9.
Hermine is one of those mothers for whom proper care for children is of upmost importance. She has attended courses on parenting skills organised by World Vision with great enthusiasm.
“They told us how to bathe our children properly, focused on the healthy diet; how to feed them properly, so that they would not get sick. We also acquired necessary skills to help our children with their school tasks at home. During the courses about the importance of saving the financial resources, I learnt about primary and secondary needs and purchases; what is more important to be bought, and what is less important and can wait. So, now I am able to make savings with my limited resources,” says Hermine.
“I have acquired many necessary skills thanks to World Vision. I had no idea about all this before. I am ready to attend courses again, but after May, as now I am busy with the plot of land. I have a dream to have a home for my kids,” says Hermine with hope.
The effectiveness of the programme is evident. 48% of the participating families have overcome extreme poverty, 90% have increased their annual income, 77% of their children have improved their health, and 82% of the families have had a significant positive change in the quality of their life.