Դավիթի մայրը՝ Խանումը, միշտ ժպտում է ու լավատես է, չնայած շատ դժվարություններ է հաղթահարել: Լավատես է, որովհետև հավատում է, որ հույսը մարդու ամենակարևոր շարժիչ ուժն է, որ հուսալով և աշխատանքով, ինչպես նաև բարին կամեցող մարդկանց շնորհիվ կարելի է առաջ գնալ: Ընտանիքում հինգ հոգի են` Խանումը, ամուսինը, երկու երեխաները և տատիկը: Մինչև ամուսնու առողջության կտրուկ վատթարացումն ապրում էին սովորական, բայց ոչ ծայրահեղ դժվարին պայմաններում: Ամուսինը տաքսի էր վարում, ինքը դերձակություն էր անում: Բայց…
«Ամուսինս հիվանդացավ, անկողնային դարձավ, հոգեպես շատ ճնշված, հուսահատված էր… Շատ բարդ ժամանակներ սկսվեցին մեզ համար՝ դեղի գումարը չէր բավականացնում… Չեմ ցանկանում հիշել այդ օրերը: Դավիթս մոտ վեց տարի արդեն գրանցված էր Վորլդ Վիժնում, և մի անգամ երեխային տարան Հանքավանի ճամբար: Հետո տնայց արեցին և տեսան մեր սոցիալական ծանր պայմանները, հարցաթերթիկ լրացրեցի, թե ինչի պակաս ունենք, և անհապաղ սկսեցին օգնության ծրագիրը», - հիշում է Դավիթի մայրը:
Ընտանիքին նախ առաջարկվել է կով պահել, բայց քանի որ փորձ չունեին, նախընտրել են ջերմոցային տնտեսություն: Կարճ ժամանակ անց ընտանիքի հայրը ոգևորությունից վեր է կացել անկողնուց և սկսել փոքր քայլերով աշխատել:
«Նույնիսկ ծանր գործերը նրա համար դարձան հնարավոր, քանի որ տեսավ, որ սերմից բույս եմ ստանում ու հավատաց ապագային: Երեխաներն էլ ոգևորվեցին ու սկսեցին մեզ օգնել: Հիմա սխտորի էլիտար սերմացու ենք ստացել, որն ավեի բերքատու է: Գարնանը՝ սբ. Զատիկին, բավական կանաչի վաճառեցինք, իսկ եկած գումարով նոր ջերմոցի համար շինանյութ ենք գնել: Անցած տարվա վարունգի բերքի եկամտից էլ երեխաներին պայուսակներ ու գրենական պիտույքներ գնեցինք: Մեզ Վորլդ Վիժնից սովորեցրին, թե լոբու և լոլիկի սերմերն ինչպես ընտրենք և ցանենք, այս տարի դա էլ ենք արել: Մենք շատ սիրեցինք ջերմոցի աշխատանքը, մեր ընտանիքի համար դա մի մեծ հնարավորություն դարձավ: Ջերմոցի շնորհիվ տեսանք, որ կարողանում ենք նաև գումար կուտակել ու երեխաներին ուղարկեցինք վարժարան: Լավ են սովորում, ուրախ ենք», - առանց շտապելու պատմում է Խանումը:
13-ամյա Դավիթը շատ աշխույժ էր. «Շատ էի ուրախացել, որ նոր ջերմոց ենք ունենալու, ես էլ էի պարկերը տեղափոխում»:
Այս ընտանիքում փոփոխությունները հնարավոր են դարձել Վորլդ Վիժնի Աղքատության փուլային հաղթահարման ծրագրի շնորհիվ, որը ենթադրում է իրար հաջորդող, բազմասեկտորալ միջամտություններ, որոնք օգնում են ծայրահեղ աղքատ ընտանիքին դուրս գալ աղքատությունից: Աջակցությունը ներառում է հետևյալը՝ սոցիալական աշխատանք ընտանիքների հետ, գումարային աջակցություն՝ ամենահրատապ կարիքները հոգալու համար, ընտանիքի անդամների մասնագիտական վերապատրաստումներ, ծնողավարական հմտությունների ուսուցում, երեխաների առողջ սնուցման և հիգիենայի վերաբերյալ գիտելիքների տրամադրում, աջակցություն աշխատանք գտնելու հարցում:
«Մեծ հաջողություն էր, երբ մասնակցեցի Վորլդ Վիժնի ֆինանսական գրագիտության դասընթացին: Մենք գյուղատնտեսական վարկ ունեինք և մի քիչ ուշացման համար բռնագանձում էին արել ամուսնուս հաշմանդամության թոշակից: Երեք ամիս մուծում էինք: Դասերի ժամանակ ինձ ծանոթացրեցին ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի աշխատանքի հետ: Զանգեցի, և պարզվեց, որ իրավունք չունեին բռնագանձելու», - հպարտանալով պատմում է Խանումը:
«Խանումին կանչեցին բանկ, վճարման նոր ժամանակացույց տվեցին և տոկոսները չհաշվեցին», - պատմում է Վորլդ Վիժնի սոցիալական աշխատող Հասմիկ Առաքելյանը:
«Վորլդ Վիժնն ինձ օգնեց, և ես կարողացա ընտանիքս պաշտպանել: Մեզ շատ են օգնում՝ սնունդով, հիգիենայի պարագաներով… Հույսը չի կարելի կորցնել, Վորլդ Վիժնը ապացուցում է, որ գիտելիքով, աշխատասիրությամբ կարելի է առաջ շարժվել»:

David’s mother Khanum is always smiling and is optimistic, although she has overcome a lot of difficulties. Optimistic, because she believes that hope is the most powerful driving force for human being. She is sure that hope, diligence, and people, who spread cheer, can help move forward. There are five people in the family: Khanum, her husband, two children and their grandmother. Before her husband’s health deteriorated, they lived in ordinary but not extremely difficult conditions. The husband was a taxi driver while Khanum was a tailor. But…
“My husband’s health deteriorated, he became bedridden and was very depressed. We had very difficult times. We couldn’t make both ends meet to buy medicines. I don’t want to remember those days. My son, David has been registered in World Vision for about six years, and after he spent a week in summer camp in Hankavan, World Vision representatives visited us and saw our difficult social conditions. We filled out a questionnaire and mentioned what we needed, and they immediately started supporting us,” she recalls.
At first the family was offered to start keeping cows, but since they had no experience, they preferred to have a greenhouse. After a short time, David’s father was back on his feet again and started to work little by little.
“He started doing even hard work, as he saw how I was getting a plant from seed and started believing in future. The children got excited and started helping us. Now we have elite garlic seeds, which are more productive. In spring, during Easter days, we sold greenery, and with the earned money we bought building materials to make a new greenhouse. We also bought bags and stationery sets for children from last year’s cucumber harvest. The specialists of World Vision provided us with the necessary knowledge on how to sow bean and tomato seeds. We like to work in the greenhouse very much, as it is a splendid opportunity for our family. We saw that we were able to save money and sent the children to college. They study well, we are happy,” she says without hurry.
David is a very cheerful boy and was impatient to express his thoughts: “I was very happy to have a new greenhouse, and I was helping to move the bags.”
Changes in this family happened thanks to World Vision’s Poverty Reduction Programme which is a series of multi-sectoral interventions to help the extremely poor families to combat poverty. The support includes: social work with families, financial assistance to meet the most urgent needs, vocational training for family members, training in the field of parenting skills, provision of knowledge on healthy nutrition and hygiene of children, assistance in the solution of the employment issues.
“I was lucky to participate in courses on financial literacy conducted by World Vision. We had an agricultural loan, and even in case of a short delay they used to confiscate money from my husband’s disability pension. We paid for three months. Then I was told about the Office of the Financial Mediator. I called and it turned out that they had no right to confiscate from pension,” Khanum tells proudly.
"The bank called Khanum and gave her a new payment schedule, and the interest rate was not counted," said Hasmik Arakelyan, World Vision’s social worker.
“World Vision helped protect my family. They supported us with food, hygiene items. You should never lose faith, World Vision proves that with knowledge, diligence we can move forward," says Khanum.
The effectiveness of the programme is sustainable and evolving. 48% of the participating families have overcome extreme poverty, 90% have increased their annual income, 77% of their children have improved their health and 82% of the families have had a significant change in their quality of life.