Ամեն ընտանիք ունի իր պատմությունը, որը ստեղծվում է տարիների ընթացքում: Արտյոմի մայրը՝ Մարիամը, ամուսնացել է Վրաստանում, հետո ամուսնու հետ տեղափոխվել են Հայաստան: Մշտական աշխատանք չունեն, հողակտորը փոքր է: Տունը, որտեղ ամուսիններն ապրում են երկու մանկահասակ զավակների հետ, սեփականություն չէ, հույս ունեն, որ մի օր կունենան իրենց տունը:
«Ամուսնացանք Վրաստանում, ամուսինս այնտեղից է, հետո հարմար գտանք գալ Հայաստան, բայց ո՛չ տուն ունեինք, ո՛չ էլ գործ: Ես համակարգչային օպերատորություն եմ սովորել, հետո հաշվապահություն, բայց չէր ստացվում գումար աշխատել: Կան շատ դժվարություններ, բայց ամեն անգամ մտածում էինք, որ կանցնեն, մի դուռ կբացվի», - հիշում է Մարիամը։
«Այդպես էլ եղավ: Վորլդ Վիժնը եկավ նաև մեր գյուղ, ես իմացա այդ մասին ու գնացի նրանց մոտ: Հրաշալի սոցիալական աշխատողներ կան այնտեղ, ծանոթացան մեր ընտանիքին ու տղայիս ներգրավեցին աջակցության ծրագրում», - շարունակում է Մարիամը:
Արտյոմի ընտանիքն ընդգրկվել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի «Աղքատության փուլային հաղթահարում» ծրագրում։ Այս ծրագիրն օգնում է կարիքի մեջ հայտնված ընտանիքներին՝ գործիքների և գիտելիքների օգնությամբ հաղթահարել աղքատությունը և վաստակել երեխաների կարիքների համար։
«Մարիամը պատմեց, որ համացանցում մատնահարդարություն է ուսումնասիրում և շատ է ցանկանում սովորել ու աշխատել: Նրան չմերժեցինք, միասին հաշվարկներ արեցինք՝ եկամտի, ծախսերի, և ուղարկեցինք վարսահարդարման դասընթացի: Դասընթացի ավարտից հետո Մարիամի համար ձեռք են բերվել անհրաժեշտ սարքավորումներ՝ էլեկտրական խարտոց, չորացուցիչ, լույս, առաջնային նյութեր, որից հետո գրանցվել են նույնիսկ մշտական պատվերներ», - մանրամասնում է Վորլդ Վիժն Հայաստանի Ամասիայի գրասենյակի համակարգող Միքայել Թութոյանը։
Մարիամը որպես մատնահարդար սպասարկում է իրենց գյուղի, ինչպես նաև հարևան գյուղերի հաճախորդներին, իսկ Նոր տարվա տոներին՝ հերթագրումով են գրանցվում:
«Տոներին հաճախորդներ ավելի շատ են լինում, իսկ մնացած ժամանակ, օրինակ՝ հարևան գյուղում մի քանի հաճախորդ հավաքվում են, զանգում, և ես գնում եմ նրանց մոտ, քանի որ բոլորին չէ հարմար գալ մեր տուն: Սիրում եմ գործս, շատ տեսանյութեր եմ նայում, որ կատարելագործվեմ», - կիսվում է Մարիամը:
Վորլդ Վիժն Հայաստանի «Աղքատության փուլային հաղթահարում» ծրագիրը ենթադրում է իրար հաջորդող, բազմասեկտորալ միջամտություններ, որոնք օգնում են ծայրահեղ աղքատ ընտանիքին դուրս գալ աղքատությունից: Աջակցությունը ներառում է հետևյալը՝ սոցիալական աշխատանք ընտանիքների հետ, գումարային աջակցություն՝ ամենահրատապ կարիքները հոգալու համար, ընտանիքի անդամների մասնագիտական վերապատրաստումներ, ծնողավարական հմտությունների ուսուցում, երեխաների առողջ սնուցման և հիգիենայի վերաբերյալ գիտելիքների տրամադրում, աջակցություն աշխատանք գտնելու հարցում: Արտյոմի ընտանիքին տրամադրվել է նաև սննդօգնություն և հիգիենայի պարագաներ COVID-19 համավարակի հետևանքները մեղմելու համար։
«Վորլդ Վիժնի կազմակերպած բոլոր դասընթացներին հաճախել եմ՝ ֆինանսական գրագիտության, դրական ծնողավարման։ Այս դասընթացին ես համոզվեցի, որ երեխային ոչ մի դեպքում չի կարելի խփել: Իսկ մեր սոցիալական աշխատողի միջոցով հետաքրքրվում եմ նորություններով, որ եթե լինի նոր սեմինար՝ հանկարծ բաց չթողնեմ: Ծուլությունը լավ բան չէ, եթե չաշխատենք ու բողոքենք՝ ոչ ոք ձեռք չի մեկնի», - վստահ է Մարիամը:
Աղքատության փուլային հաղթահարման ծրագրի արդյունավետությունը կայուն է: Ծրագրին մասնակցող ընտանիքների 48%-ը հաղթահարել է ծայրահեղ աղքատությունը, 90%-ի մոտ աճել է տարեկան եկամուտը, երեխաների 77%-ի առողջական վիճակը բարելավվել է, իսկ ընտանիքների 82%-ում էապես դեպի դրականն է փոխվել կյանքի որակը:

“We got married in Georgia, my husband is from there, and then we found it more appropriate to live in Armenia, but we had neither a house nor a job. I attended courses for computer operating and then accounting, but I could not find a job. We used to have many difficulties, but every time we thought that they will pass one day,” – remembers Mariam.
“And that was exactly what happened. Representatives of World Vision came to our village; I learnt about it and visited them. There are wonderful social workers there, who included my son in their support program,” Mariam says.
Artyom’s family was involved in World Vision’s ‘Poverty Reduction Programme’ that helps families overcome extreme poverty and earn for their dignified living.
World Vision’s Poverty Reduction Programme is a series of multi-sectoral interventions to help the extremely poor families to combat poverty. The support includes social work with families, financial assistance to meet the most urgent needs, vocational training for family members, and training in the field of parenting skills, provision of knowledge on healthy nutrition and hygiene of children, assistance in the solution of the employment issues.
“Mariam told us that she was studying manicure through the online videos, and that she really wanted to improve her skills and work. We did not reject her, and we made calculations of possible income and expenses together with her, and sent her to a specialised course. After the accomplishment of the course we bought necessary equipment for her to start her small business,” says Mikayel Tutoyan, Amasia Area Programme Coordinator.
The equipment included an electric file maker, a dryer, a lamp, and other important accessories.
Mariam works as a nail artist in their village, and she has permanent clients now. Residents from the neighbouring villages are also her customers, and she has quite many orders especially on the eve of the New Year holidays.
“There are more customers during the holidays, and the rest of the time, for example, in the neighbouring village, a few customers come together and call me. I visit them, because not everyone can come to our home. I love my job and watch a lot of videos to improve my skills,” says Mariam.
World Vision also helped Artyom’s family with food, hygiene items during the COVID-19 pandemic prevention interventions.
“I have attended all the courses organised by World Vision – on financial literacy and positive parenting. Here I learnt that beating a child is not acceptable under any circumstances. Our social worker informs me about every new course available. I never miss any training,” says Mariam.
“Laziness is not a good thing. If we do not work but just complain, no one will help,” she continues.
The effectiveness of the program is stable. 48% of the participating families have overcome extreme poverty, 90% have increased their annual income, 77% of their children have improved their health and 82% of the families have had a significant change in their quality of life.