Անգելինայի խնամքն ամբողջովին իր տատիկի՝ Անիչկայի ուսերին է: Երեխայի հայրը մասնակցել է Արցախյան երկրորդ պատերազմին ու 120 օր շարունակ գերեվարված եղել. ոտքի լուրջ վնասվածք է ստացել ու հիմա վերականգնողական շրջանում է:
Լոռու մարզի համայնքներից մեկում բնակվող այս ընտանիքը քսանութ տարի ապրել է տնակում, անասելի ծանր պայմաններում: Վերջերս Անիչկան վարկով նոր տնակ է գնել՝ հուսալով, որ գոնե ապրելու համեմատաբար ավելի լավ պայմաններ կունենան:
«Որ բողոքեմ, ի՞նչ կփոխվի: Չեմ բողոքում, ամբողջ օրն աշխատում եմ: Ես ամբողջ կյանքում աշխատել եմ՝ անասուն եմ պահել, հող մշակել… Երբ հայտնեցին, որ գերի ընկած որդիս վերադառում է, ես նորից ծնվեցի, ի՞նչ բողոքեմ, միայն թե առողջանա: Քանի կան Վորլդ Վիժնի նման կազմակերպություններ, որ ձեռք են մեկնում ու օգնում, մենք մենակ չենք: Նրանք թոռնիկիս՝ Անգելինայիս մասին դպրոցից էին իմացել ու եկան մեր տուն: Չեք պատկերացնի` ինչ մեծ օգնություն կազմակերպեցին մեզ համար: Հագուստ, գրենական պիտույքներ, սնունդ…», - կիսվում է Անիչկան:
Նրա ընտանիքը ներառվել է Վորլդ Վիժնի Աղքատության փուլային հաղթահարման ծրագրում, որը ենթադրում է իրար հաջորդող, բազմասեկտորալ միջամտություններ, որոնք օգնում են ծայրահեղ աղքատ ընտանիքին դուրս գալ աղքատությունից:
Աջակցությունը ներառում է հետևյալը՝ սոցիալական աշխատանք ընտանիքների հետ, գումարային աջակցություն՝ ամենահրատապ կարիքները հոգալու համար, ընտանիքի անդամների մասնագիտական վերապատրաստումներ, ծնողավարական հմտությունների ուսուցում, երեխաների առողջ սնուցման և հիգիենայի վերաբերյալ գիտելիքների տրամադրում, աջակցություն աշխատանք գտնելու հարցում:
Վորլդ Վիժնի սոցիալական աշխատողները տնտեսական զարգացման մասնագետների հետ միասին մշակեցին զարգացման պլան Անգելինայի ընտանիքի համար, և արդյունքում ընտանիքը ստացավ կով ու հորթ, ինչպես նաև մեկ տարվա խոտ: Կովերն արդեն մի քանի հորթուկ են ունեցել, ինչը հնարավորություն է տվել հորթուկները վաճառել ու խոտ գնել. շուտով նոր հորթուկ էլ կունենան:
«Գյուղ է, պայմաններն ուրիշների մոտ էլ լավ չեն, բայց մենք հիմա ընտիր լոգարան ունենք՝ լվացքի մեքենայով, լվացարանով… Վորլդ Վիժնն է կառուցել ու տվել մեզ, հեռուստացույց էլ են բերել: Մեր սոցիալական աշխատող Լուսինեն ոնց որ իմ աղջիկը լինի՝ զանգում է, գալիս, հետաքրքրվում, երիտասարդ է, բայց նրանից շատ բան կա սովորելու», - ուրախությամբ պատմում է Անիչկան:
Քանի որ ընտանիքում Արցախյան պատերազմի մասնակից կա, Գերմանիայի մարդասիրական կոալիցիայի կողմից տրամադրված դրամաշնորհային վեցամսյա ծրագրի շրջանակում Անգելինան հաճախում է Վորլդ Վիժնի «Նավակ» ցերեկային կենտրոն, որտեղ խաղային անկյուն կա:
8 տարեկան Անգելինան նստել էր ծառի տակ. «Մենք այնտեղ պարում ենք, երգում, նկարում, այնտեղ շատ ուրախ է անցնում ժամանակը»:
Անիչկան շատ ակտիվ մասնակցում է նաև Վորլդ Վիժնի կազմակերպած  դաընթացներին, - «Ոչ մի դաս բաց չեմ թողել, թեկուզ շատ զբաղված եմ լինում տան գործերով: Այնքան նորություններ եմ իմացել այնտեղ՝ երեխաների խնամքի մասին, ֆինանսները խնայելու մասին, հիգիենայի պահպանության մասին…», - ասում է Անիչկան:

Angelina lives with her grandmother Anichka. The child's father participated in Nagorno-Karabagh armed conflict (in September, 2020) and was held as a prisoner of war by Azerbaijan for 120 days. He is currently undergoing a mental and physical rehabilitation.
The family has lived in a small metal cabin for 28 years in one of the communities of Lori Marz, North of Armenia. Anichka recently bought a new house on a loan, hoping that the family would have relatively better living conditions.
“What will change if I complain? I do not complain. I work all day long. I have worked all my life, keeping domestic animals, cultivating the land. My son was a captive (prisoner of war - author). When I learned that he is going to be released, I was born again. My only wish is to see him on his feet again," says Anichka.
"As long as there are organizations like World Vision, we are not alone. They found out about my granddaughter Angelina from school and visited us. You cannot imagine how much they help us. Clothes, stationery, food,” Anichka continues.
Her family was involved in World Vision’s Poverty Reduction Programme, which is a series of multi-sectoral interventions to help the extremely poor families to combat poverty. The support includes: social work with families, financial assistance to meet the most urgent needs, vocational training for family members, training in the field of parenting skills, provision of knowledge on healthy nutrition and hygiene of children, assistance in finding a job.
World Vision’s social workers, together with economic development professionals, designed a development plan for the family. As a result, Angelina’s family received a cow and a calf, along with animal feed for one year. The cows already have had several calves, which allowed the family to sell the calves and buy grass. They are expecting another calf soon.
“It is a village, the conditions are not good in general, but now we have a good bathroom with a washing machine, a sink. World Vision built the bathroom, also provided us with a TV. Our social worker Lusine is like a daughter to me. She calls, visits us to know how things are going on, she is young, but there is a lot to learn from her,” says Anichka with joy.
Anichka is actively involved in the courses organized by World Vision. She perceives these courses as a very important initiative. “I have not missed a single lesson, even though I am very busy with household chores. I learnt so much there about child care, saving money, hygiene. The topics are really interesting,” says Anichka.
The effectiveness of World Vision’s Poverty Reduction Programme is sustainable. 48% of the participating families have overcome extreme poverty, 90% have increased their annual income, 77% of their children have improved their health, and 82% of the families have had a significant change in their quality of life.